Zažitky

Východná

Túto dedinku väčšina z nás pozná hlavne kvôli folklóru. V lete sa pozornosť upriamuje hlavne na amfiteáter, kde sa koná legendárny folklórny festival Východná. Okrem folklóru sa hlavne posledné roky dedinka stáva známou vďaka agroturizmu. Na miestnej farme, kde sa môžete zúčastniť prehliadky, kde sa dozviete zaujímavosti a informácie o tom ako farma funguje a stanete sa jej súčasťou. Uvidíte ako sa vyrába napríklad farmársky syr, alebo ako sa starať o kravy či ovce. Mimochodom, vedeli ste že kravičky tam majú aj svoje kaderníctvo a pedikúru? Počas prehliadky sa dozviete prečo. Takýto zážitok sa bude páčiť hlavne deťom. Svoju návštevu Východnej môžete ukončiť menším dobrodružstvom – jazdou na koni. Nádherne prechádzky v prírode s výhľadom na Tatranské vrcholy.

 

Spoznajte divokú prírodu

Lesmír je združenie nadšencov, ktorých fascinuje divoká príroda a radi by sa o tieto zážitky podelili s vami prostredníctvom exkurzií so skúsenými inštruktormi. V našom okolí môžete zažiť hneď niekoľko zaujimavých exkurzií organizovaných Lesmírom. Aj vás fascinujú medvede a chcete sa o ich živote dozvedieť niečo viac? S lesmírnym lektorom je to možné a pri troche šťastie budete môcť vidiet medvede z bezpečnej vzdialenosti. Navštívte jednu z posledných divokých riek strednej Európy, alebo sa vydajte na jedinečný cyklovýlet cez málo navštevované časti pohoria Nízke Tatry, kde vás čaká nielen nádherná príroda, ale aj fascinujúca cesta časom lesa.

VIAC INFORMÁCIÍ

Za kultúrou a históriou

Dovolenka na Liptove nie je len o prírode. Pýchou tohto kraja sú aj kaštiele, hrady, múzea a iné kultúrno-historické pamätihodnosti. Vlkolinec pozná asi každý ale počuli ste už o múzeu Liptovskej dediny v Pribyline? Máte tu možnosť vidieť domy pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodnou priehradou Liptovská Mara a poprezerať si expozície bývania a spôsobu života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na prelome 19. a v prvej tretine 20. storočia. V čase letnej sezóny sú tu vystúpenia folklórnych skupín a súborov, rekonštrukcie ľudových zvykov a obradov. Doprajte sebe a svojim blízkym jazdu historickým vláčikom. Okrem tohto múzea sa nachádza na Liptove mnoho historických pamiatok ako Veža kostola Panny Márie na brehu Liptovskej Mari či samotné centrum Liptovského Mikuláša a samozrejme aj náš 100 – ročný domček v ktorom ste ubytovaní. 

Na bicykel alebo turistiku?

Veľkou výhodou nášho domčeka je lokalita pre objavovanie okolia a aktívnej dovolenky. Do Vysokych, Západnych či Nízkych Tatier to máte autom približne rovnako a odtiaľ sa už môžete vydať na známe alebo menej známe pešie turistiky. Na prechádzku nemusíte chodiť do Tatier, stačí ak si vyjdete na najbližší kopec za dedinou a tam vás už čakajú krásne výhľady a pokoj. Pokiaľ chcete bicyklovať, tak ste u nás správne. Máme tu krásne cyklotrasy, aj náročne aj menej náročné. Vlastný bicykel si nemusíte nosiť, vieme vám ho vďaka spolupráci s mobilnou požičovňou elektrobicyklov zaobstarať aj my. Stači dopredu napísať a bicykel budete mať pripravený u nás.